یونیتی

موتور بازی سازی یونیتی

 

Unity Game Engine یکی از محبوب ترین موتورهای بازی در جهان است که در سال 2005 توسط Unity Techonlogies توسعه و منتشر شده است. برخی از محبوب ترین بازی های جهان مانند Angry Birds و Temple Run با آن ساخته شده اند و صدها هزار سازنده بازی های ویدیویی از آن استفاده می کنند. این نرم افزار بسیار قدرتمند و کاربردی بوده و اکثر امکانات خود را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می دهد. یکی از ویژگی هایی که موتور بازی سازی یونیتی را به انتخاب اول بسیاری از توسعه دهندگان تبدیل می کند، امکان اجرای بازی ها بر روی پلتفرم های مختلف است. کدها و اسکریپت های آماده این نرم افزار کار را برای بازی سازان مستقل در زمینه بازی های موبایلی بسیار آسان کرده است.
نرم افزار Unity به کاربران خود امکان ساخت بازی های دو بعدی و سه بعدی را می دهد. موتور بازی همچنین دارای ویژگی هایی مانند ساخت فیزیک بازی، نحوه حرکت اجسام، تنظیم زوایای نور، سایه زدن و موارد دیگری است که برای ساخت بازی بسیار مهم است. این نرم افزار دارای یک فروشگاه دارایی است که توسعه دهندگان می توانند اشیاء، صداها و افکت هایی که در فروشگاه ایجاد کرده اند را با توسعه دهندگان دیگر به اشتراک بگذارند و اگر به چیزی نیاز داشتند، می توانند آن را از فروشگاه برای بازی خود دانلود کنند.این دارایی ها می توانند انیمیشن ها، افکت ها، مدل های مختلف یا انواع مختلف صداها باشند. همه اینها به این معنی است که توسعه دهنده بازی می تواند با تمرکز بر طوفان فکری و ایجاد تجربیات جذاب برای بازیکنان در زمان و هزینه خود صرفه جویی کند.
زبان برنامه نویسی پشتیبانی شده توسط این نرم افزار C# می باشد. با دانش اولیه این زبان می توانید تنوع زیادی در Unity انجام دهید. البته افزایش این دانش و تسلط بر این زبان درهای جدیدی از امکانات این موتور بازی سازی قدرتمند را به روی شما باز خواهد کرد. خوشبختانه C# یکی از ساده ترین زبان ها برای یادگیری است و با کمی تلاش و حوصله می توانید به خوبی به آن مسلط شوید. C# همچنین یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در صنعت بازی‌های ویدیویی است، بنابراین یادگیری آن برای یک توسعه‌دهنده بازی خالی از فایده نیست.
موتور بازی Unity بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس اجرا می شود و همچنین می تواند بازی هایی بسازد که توسط تقریبا 20 پلتفرم پشتیبانی می شوند. این پلتفرم ها شامل سیستم عامل های مختلف موبایل، دسکتاپ، کنسول ها و واقعیت مجازی هستند.
پلتفرم های موبایل: Android، IOS، Android TV، tvOS
پلتفرم های دسکتاپ: ویندوز، مک، لینوکس
پلتفرم های کنسول: پلی استیشن (PS4، PS5)، ایکس باکس (Xbox One، Xbox Series X / S)، Nintendo Switch، Stadia
پلتفرم های واقعیت مجازی: PlayStation VR، Oculus، Google ARCore، Apple ARKit، واقعیت افزوده ویندوز، HoloLens، Magic Leap، Steam VR، Google Cardboard
سایر کاربردهای موتور بازی Unity
اگرچه بیشتر افراد به این نرم افزار تنها به عنوان ابزاری برای ساخت بازی نگاه می کنند، اما این موتور قدرتمند کاربردهای متفاوتی در سایر بخش ها و صنایع دارد. از آنجایی که از چندین پلتفرم پشتیبانی می کند، افراد می توانند از قابلیت های آن در فعالیت هایی مانند معماری، انیمیشن و شبیه سازی استفاده کنند.

 

پرینت

© طراحی شده توسط بهین استارت

V.1013