متاورس و مدل سازی سه بعدی

نام پرتکرار این روزهای دنیای فناوری، نسخه‌ای از اینترنت سه‌بعدی است که با کمک ابزارهای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کاربران را به زندگی، وقت‌گذرانی و حتی خرید و فروش در دنیای جدید و البته مجازی دعوت می‌کند.

متاورس نسخه سه‌بعدی اینترنت است و برآورد می‌شود وقتی فناوری های مرتبط با آن کاملا توسعه یابد افراد بیشتری در این دنیای مجازی زمان می‌گذرانند. افراد امروزه زمان زیادی به اینترنت اختصاص می دهند بنابراین چرا زمان زیادی را در متاورس نگذرانند؛ به ویژه وقتی می توانند لحظاتی را تجربه کنند که در یک فضای اینترنت دوبعدی تجربه نکرده اند؟

دنیای متاورس دنیای حضور فیزیکی تمام و کمال نیست اما برخی فناوری های الکترونیکی فعلی عناصری از متاورس را دربر می گیرد. بازی های ویدئویی اکنون شبیه ترین تجربه از متاورس را به دست می دهند. توسعه دهندگان، بازی ها مرزهای بازی را از طریق رویدادها و خلق اقتصادهای مجازی درنوردیده اند. رمزارزها با اینکه در دنیای متاورس ضروری نیستند، با این دنیا به خوبی هماهنگ اند. رمزارزها اقتصاد دیجیتال را با انواع مختلفی از ان اف تی ها یا رمزهای غیرقابل معاوضه خلق می کنند.

مدل سازی سه بعدی به معنای شبیه سازی یا بازسازی مدل کامپیوتری و دیجیتالی پروژه (کالا، محصول، خدمات) به وسیله کامپیوتر براساس یک نسبت مشخص و شبیه به پروژه واقعی (از نظر شکلی، فنی و عملکردی) است.

به زبان روزمره، مدلسازی سه بعدی یعنی ساخت مدلی سه‌بعدی از اشیاء زنده یا بی‌جان در محیط گرافیک رایانه‌ای. شاید تا به حال چندان به این مساله توجه نکرده باشیم، اما بسیاری از ما در زندگی روزمره ‌مان زیاد با مدل‌های سه‌بعدی سروکار داریم. انیمیشن‌های سه‌بعدی، جلوه‌های ویژه فیلم‌ها و سریال‌ها و بازی‌های رایانه‌ای سه‌بعدی بخشی از زندگی روزمره بسیاری از ما هستند که از مدل‌های سه‌بعدی بسیاری تشکیل شده‌اند. اما سرگرمی تنها کاربرد مدل‌های سه‌بعدی نیست. در ادامه  این متن به این مساله می‌پردازیم که مدلسازی سه بعدی چه کاربردهایی در صنایع مختلف دارد و چگونه به بهبود و پیشرفت این صنایع کمک کرده است.

 مدل های سه بعدی به طور دقیق تر می توانند در طراحی های چاپی و همچنین پروژه های تعامل کاربری مورد استفاده قرار گیرند، آن هم موقعی که شما نیاز دارید چیزی را خلق کنید که نمی تواند به سادگی ایجاد شود. به بیان دیگر اگر به نمایی واقعی و دارای جزئیات از محصول خود از همه جهات دید نیاز دارید، نیاز به یک مدل ساز سه بعدی حرفه ای خواهید داشت. 

 

پرینت

© طراحی شده توسط بهین استارت

V.1013